אפקט הפרפר

  • by

מיטב המדענים עוסקים בחיזוי של תופעות טבע מסוכנות והרסניות כמו רעידות אדמה, התפרצויות הרי געש, סופות ושיטפונות. השקעת משאבים רבים בנושא מובנת מאליה לאור התוצאות הקשות שהאנושות חוותה בעבר באסונות טבע, והשאיפה היא להיערך מראש בצורה מיטבית למצבים דומים בעתיד ולמזער נזקים. 

אחת הדוגמאות היא התכנית הארצית לחיזוק בניינים ישנים בארץ נגד רעידות אדמה, המוכרת לנו בשם תמ"א 38. בהיסטוריה של ארץ ישראל, פעם במאה שנה מתרחשת באזורנו רעידת אדמה חזקה והרסנית. לפני שנים מספר, התקבלה החלטת ממשלה להיערך לרעידה הבאה המשוערת להגיע במוקדם או במאוחר בחמישים השנים הקרובות. לשם כך הוכנה תכנית מקיפה, שבה בין השאר נקבעו בחוק מנגנונים של תמריצים נאים לבעלי דירות שיסכימו להיכנס לתהליך של שיפוץ ולבנות לבניין שלהם חיזוקים חיצוניים כנגד רעידות אדמה, וליזמים שיובילו תהליכים כאלה בבתים משותפים. נשאלת השאלה, האם אסונות טבע הם תופעות טבעיות שלא ניתנות לשליטה ולמניעה, או שאולי יש לנו אפשרות להשפיע על הופעתם?

על פי תורת הכאוס, חוקרים טוענים שמשק כנפיים של פרפר בצד אחד של כדור הארץ עשוי עשוי לגרום לסופת טורנדו בצדו השני. הכוונה ששינוי קטן ועדין ביותר עשוי להוביל לתגובת שרשרת שתביא לתוצאה מאוד דרמטית. אותי זה ממש לא מפתיע, שכן ידוע שכולנו, שוכני כדור הארץ, קשורים זה לזה במערכת סבוכה ומורכבת של אינספור קשרים שונים, גם אם אנחנו לא מודעים לרובם ואם פריט אחד משבש את האיזון, אין ספק שזה משפיע על המערכת כולה.

אז מה גורם לסופות, שיטפונות, גלי צונאמי, רעידות אדמה, שריפות ענק ומגיפות? המכנה המשותף של התופעות האלה הוא יציאה מאיזון של הסדר ההרמוני הטבעי. כי במערכת הטבע הכול נמצא בתיאום הרמוני מושלם. כל עולם החי, הצומח והדומם ממלאים בצורה מושלמת את חלקם במערכת האקולוגית של כדור הארץ. אז מי, אתם שואלים, בכל זאת גורם לכל כך הרבה אסונות טבע? לאורך כל ההיסטוריה, המין היחיד שמפר בהתמדה הולכת וגוברת את הסדר הטבעי הוא המין האנושי. אז אולי יש לנו משהו ללמוד כאן ולבדוק את עצמנו אם יש לנו אפשרות לשנות את ההתנהלות שלנו, ולהבין שאנחנו לא בעלי הבית כאן אלא רק דיירים.