לאהוב אדם בדיכאון

  • by

דיכאון בונה מבצר סביב האדם וחומה בין מכריו. כשמישהו שאתה אוהב מתכנס מעבר לחומות הללו, אתה עלול להרגיש מיותר, אולי כמו שק מלט על הגב, ואפילו שהוא ממש לידך, הוא אינו שם, לא באותה הצורה בה היה לפני שנבנתה חומה. תסמיני דיכאון קיימים על הספקטרום, כמו מנעד רגשות בתוכנו, אותם כולנו יכולים להרגיש. עוצמת התחושות, ומשך היתכנותם, היא אחד הפרמטרים שיודעים לכוון לעבר מצב הקרוי דיכאון. 

דיכאון בבסיסו הוא פשוט "הימנעות". הימנעות מכל פעולה שזועקת חיים, הימנעות מהכוח הטבעי, הדוחף אותנו להתקדמות בחיים, אנו נרגיש בלתי כשרים להנאה וציפיות מהחיים, על אף שידענו בעבר מה אנו אוהבים, ומה מעלה בנו חיוך על הפנים. ההתרגשות נעלמה ומה שבעבר אהבנו כבר לא נראה חשוב. כשנילחם בעצבות כי איפשהו אנו חשים מה חשוב, עדיין נעשה רושם של מנותקים, לעיתים אף אדישים או אפילו כועסים, הכול במסווה של רגשות אחרים שלא יחשפו את הדיכאון שבפנים.

דיכאון בונה חומה בין האדם ומכריו

כשאנו חברים של מישהו בדיכאון, עלינו לזכור כי אפילו שנדמה שהוא הודף אותנו רחוק, ולא מעוניין באיזה קצה קשר מתוק, זה פשוט לא נכון. בתוך הדיכאון שוכנת דממה, והיא בעצמתה מפלחת את נבכי הנפש ומשתקת כל אפשרות להביע רגש, אותה דממה גם אינה מאפשרת להביע את הצורך בחברות ועזרה על פני הכול. עלינו לזכור כי דיכאון אינו מבחירה ואם האדם יכול היה לחוש שמחה במקום, היה בוחר בכך. הקושי בלהיות חבר לאדם מתייסר הוא אדיר ומותר להרגיש תסכול, כעס וחוסר אונים, כשאנו נלחמים באויב משותף ולא אחד בשני. 

כשמישהו שאתה אוהב בדיכאון, מתכנס בתוך עצמו ולא נותן לך להתקרב, זה לא אומר שאם היה יכול לא היה מאפשר, הוא פשוט לא יודע איך. אדם בדיכאון מרגיש מאובן, רגשותיו הופכים יותר ויותר לתחושת דומם, אבן כבדה מונחת על ליבו והוא רואה בעצמו כעול למשא. אדם בדיכאון הוא חזק, חייב להיות כזה בכדי להמשיך לסבול את חוסר הטעם שיש לחייו. את הבדידות, התשישות והרגשת הנטל הקבועה. אם נחשוב בבהירות נבין כי דיכאון הוא מכאיב אך גם הגיוני. כשאדם כל חייו מדחיק כל תחושה שעולה, כל משבר רציני, לבסוף מגיע שלב בחיים והוא נסדק. ההגנה הופכת להיות נקודת התורפה וכך הוא מוצא מפלט בהתכנסות מעבר לחומה, ובמבצר בינו לבין השאר. 

יציאה מדיכאון מותנית ביצירת קשרים על פני ריחוק, קשרים משמעותיים מחזקים את הכוח המנטלי שלנו ופועלים כחומר אנטי – דיכאוני. מפתחים בנו עמידות, כמו חיסון במנות קטנות של החיים כנגד עצבות ויגון. אם מישהו שאתה אוהב בדיכאון אל תוותר, ואל תחדל לטלטל עולמו ברוך וחיבה, עד שיתרצה ויאהב חזרה.